کد خبر : 202124
تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 سپتامبر 2022 - 15:13

بازی‌های فکری و آموزشی؛ انتخابی هوشمندانه اما نه چندان جذاب برای پسر بچه ها

بازی‌های فکری و آموزشی؛ انتخابی هوشمندانه اما نه چندان جذاب برای پسر بچه ها

  1بازی های فکری و آموزشی وجه تمایز کودکان امروز است   بازی فکری   بازی‌های فکری تنها محدود به اسباب بازی‌های فکری کودکان نیستند. بازی‌های فکری برای همه سنین طراحی و ساخته می‌شوند. این بازی‌های در نمونه‌های تک نفره، دو نفره و چند نفره تولید می‌شوند و به بازی‌های گروهی نیز معروف هستند. البته

 

1بازی های فکری و آموزشی وجه تمایز کودکان امروز است

 

بازی فکری

 

بازی‌های فکری تنها محدود به اسباب بازی‌های فکری کودکان نیستند. بازی‌های فکری برای همه سنین طراحی و ساخته می‌شوند. این بازی‌های در نمونه‌های تک نفره، دو نفره و چند نفره تولید می‌شوند و به بازی‌های گروهی نیز معروف هستند. البته بازی‌های گروهی فقط بخشی از بازی‌های فکری می‌باشند.
بازی‌های فکری همان طور که از اسمشان پیداست یک بازی هستند و جنبه سرگرم کنندگی دارند، اما سرگرمی که همراه با چالش است و فکر و ذهن طرف‌های بازی را با خود درگیر می‌کند. بازی‌های فکری بسته به میزان پیچیدگی و روش‌های بازی و استراتژی‌هایی که می‌توان در آن‌ها پیاده کرد به سخت و آسان تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه به عواملی خواهیم پرداخت که بازی‌ها را به سخت و آسان تقسیم می‌کنند.

  • شانس

 

برخی از بازی‌های گروهی تنها بر روی شانس طراحی و ساخته شده‌اند و درصدی از احتمال برنده یا بازنده شدن بازیگران را شانس تعیین می‌کند. البته دخیل بودن میزان شانس در همه بازی‌های فکری یکسان نیست. در برخی از بازی‌های گروهی می‌توان تنها با اتکا به شانس پیروز میدان بود و در برخی دیگر علاوه بر شانس، میزان تیزهوشی، مهارت و تجربه بازیکنان نیز تأثیر زیادی در تعیین برنده بازی دارد.

  • بازی های استراتژیک

 

برعکس مورد پیشین که شانس در تعیین برنده و بازنده نقش زیادی داشت، می‌توان گفت که در بازی‌های استراتژیک، نقش شانس بسیار کم می‌باشد، هرچند هیچ وقت میزان تأثیر شانس در بازی‌ها به صفر نمی‌رسد و در هیچ کدام از بازی‌های گروهی نیست که تنها دلیل برنده یا بازنده شدن یک نفر یا یک گروه، میزان سخت کوشی، تجربه و مهارت بازیکنان حاضر در آن بازی باشد. هر چند که تمامی این عوامل تأثیر زیادی بر روی نتیجه بازی دارند.

2بازی های استراتژیک مناسب برای کودکان و حتی بزرگسالان بوده و چالش زیادی دارد

در تمامی بازی‌های گروهی همیشه درصدی از شانس و درصدی از سخت کوشی دخیل می‌باشد و هر چقدر درصد شانس در یک بازی بالاتر باشد، آن بازی را به اسم یک بازی شانسی می‌شناسند و احتمالاً بعد از اتمام بازی شاهد برزبان راندن برخی جملات از زبان برخی از بازیکنانن خواهیم بودکه می‌گویند ما تیمی بد شانس یا رقیب تیم خوش شانسی بود.
همچنین هر چقدر تأثیر شانس در بازی‌های فکری و گروهی کمتر باشد آن بازی‌ها بیشتر، به بازی‌های استراتژیک معروف می‌شوند. اگر بخوایم برای این دو مدل بازی‌های فکری مثالی بزنیم، می‌توان بازی شطرنج را یک بازی کاملاً استراتژیک و بازی منچ و مارپله را یک بازی تقریباً شانسی قلمداد کرد. 

  • اسباب بازی های آموزشی

 

برخلاف بازی‌های فکری که میزان و سرگرمی در آن‌ها بالا می‌باشد، بازی‌های آموزشی میزان سرگرمی کمتر و میزان چالش و یادگیری بیشتری دارند.
بازی‌های آموزشی برای آموختن و تقویت ذهن، چشم‌ها، انگشت‌ها و هماهنگی بین سیستم عصبی طراحی و ساخته می‌شوند. بازی‌های آموزشی همان طور که از اسم‌شان پیداست، سعی دارند که به وسیله بازی، مطلبی را آموزش دهند. و هدف اصلی آن‌ها کم کردن میزان خسته کنندگی بازی‌های آموزشی می‌باشد.
بازی‌های آموزشی برای تمامی سنین ساخته می‌شوند و فقط برای بچه‌ها نیستند. در ببین بازی‌های آموزشی می‌توان به نمونه‌های خیلی ساده مثل جای‌گذاری اشکال هندسی اشاره کرد که مناسب برای خردسالان می‌باشند، تا بازی‌های که برای آموزش اعداد، حروف و مهارت‌های مختلف طراحی می‌شوند و بسته به گروه سنی مد نظر، شخصی‌سازی می‌شوند.
البته که اکثر مردم بازی‌های فکری و آموزشی را فقط برای کودکان می‌دانند و اعتقاد دارند که بزرگسالان نیازی به این بازی‌ها نداشته و تهیه این محصولات نمی‌توانند به آن‌ها کمکی بکنند.
درست است که قسمت زیادی از بازی‌های فکری برای کودکان طراحی شده‌اند ولی نمی‌توان این مطلب را تصدیق کرد که بازی‌های فکری و آموزشی برای سن‌های بالاتر مناسب نبوده ونمی توانند بزرگسالان را به چالش کشیده و چیزی به آن‌ها آموزش دهند.

بلوک های خانه سازی جزو اولین بازی های فکری و آموزشی کودکان هستند که برای آنها خریداری می شوند. بازی با بلوک های خانه سازی برای کودکان بخصوص در خردسالی فواید زیادی دارد و می تواند مهارت هایی چون دست ورزی را در آنها تقویت کند و موجب هماهنگی بین سیستم عصبی، چشم و دستان آنها شود.

 

3خانه سازی جزو اولین و بهترین اسباب بازی هایی است که برای خردسالان خریداری می شود

 

لازم به ذکر است که بلوکس تویز که امروزه با نام تجاری خرسند هم شناخته می شود، جزو برندهای معتبری است که به تولید لگو های خانه سازی می پردازد. همچنین، تمام اسباب بازی های این شرکت از بهترین متریال ساخته شده و با طراحی زیبا و ایمن خود بهترین انتخاب برای سرگرم کردن کودکان شما خواهند بود.

بازی های فکری تک نفره

نمونه دیگری از بازی‌های فکری بازی‌های فکری و آموزشی تک نفره می‌باشند که در ادامه می‌خواهیم در مورد آن‌ها صحبت کنیم. بازی‌های تک نفره را همه می‌شناسیم و منظور از تک نفره را می‌دانیم. مهمترین وجه تمایز بازی‌های تک نفره با بازی‌های گروهی تعداد بازیکنان آن است. در بازی‌های تک نفره نیازی به رقیب یا نفر یا تیم مقابل ندارید و می‌تواند خود به تنهایی آن را انجام داده و علاوه بر سرگرم شدن، خود را نیز به چالش بکشیم.
از نکات مثبت بازی‌های تک نفره این است که می‌توان در هر زمان و مکانی که شخص اراده کند انجام شود. و از نکات منفی آن‌ها خسته‌کننده بودن بعد از چند بار بازی کردن می‌باشد. در ادامه به معرفی دسته از بازی‌های تک نفره اشاره خواهیم کرد.

  • لگو پسرانه

 

لگو همان ساختنی‌ها و سر هم کردنی‌هایی است که در نمونه‌های مختلف و از مواد مختلفی ساخته می‌شود. تقریباً تمام بازی‌هایی که نیاز به سر هم کردن دارند را به اسم لگو می‌شناسند. خواه این سر هم کردنی‌ها، خانه‌سازی خردسالان باشد، یا سر هم کردنی‌های سه بعدی پلاستیکی و فلزی که در نوع و سایز‌های مختلفی تولید می‌شوند و در بازار حضور دارند.
لگو‌ها می‌توانند دارای قطعاتی بسیار کوچک و یا بسیار بزرگ باشند، همچنین لگو‌های می‌توانند در نمونه‌های راحت با تعداد قطعات کم ساخته شوند یا پیچیده و با تعداد و نمونه‌های مختلف قطعات پلاستیکی یا چوبی یا فلزی طراحی و تولید شوند.
امروزه لگوهای پسرانه ای همچون دکول، اس، لپین، کوگو، جسی و بلا به راحتی وارد کشور می شوند و در فروشگاه های آنلاین در دسترس هستند. تهیه این لگو ها که جزو هوشمندانه ترین اسباب بازی های پسرانه هستند، امروزه راحت تر از هر زمان دیگری است.

4لگو ها دنیای بسیار بزرگ و جذابی دارند و از قدیمی ترین بازی های ساختنی می باشند

سعی همیشگی همکاران ما در فروشگاه اسباب بازی کودک پلاس عرضه محصولاتی با کیفیت مناسب می باشد. فروش محصولات به صورت آنلاین و اینترنتی حتی اگر با تعداد زیادی عکس و توضیحات و فیلم همراه باشد باز هم چون مصرف کننده نمی تواند از قبل، محصول را لمس کرده و جنس آن را ببیند با حساسیت بیشتری در فروشگاه ما انجام می شود. به نحوی که برخی از اسباب بازی ها که از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و حداقل هایی را برای فروش آنلاین پاس نمی کنند هرگز برای فروش اینترنتی بر روی سایت ما قرار نمی گیرند(حتی اگر قیمت خیلی مناسبی داشته باشند).

  • پازل

 

احتمالاً خیلی‌ها تا اسم بازی‌های فکری را می‌شنوند، پازل را در ذهن خود مجسم می‌کنند. اما همان طور که در بالا توضیح دادیم بازی‌های فکری و آموزشی شامل نمونه‌های بسیار زیادی می‌شود و پازل فقط جزئی از بازی‌های فکری می‌باشد.
پازل‌ها نیز مانند لگو‌ها و دیگر بازی‌های فکری در سایز، تعداد قطعات و میزان مختلفی پیچیدگی طراحی و تولید می‌شوند. پازل‌ها می‌توانند دو تکه باشند یا بیش از ده هزار تکه داشته باشند. همچنین پازل‌ها می‌توانند دارای قطعات و تکه‌های درشت و یا تکه‌های بسیار ریز باشند، و نهایتاً اینکه پازل‌های می‌توانند از جنس‌های مختلفی ساخته شوند. برخی از پازل‌ها از مقوا ساخته می‌شوند که معمول‌ترین پازل‌ها می‌باشند، برخی دیگر از فوم ساخته می‌شوند و برخی نیز از چوب و یا فلز ساخته می‌شوند.
ناگفته پیداست که پازل‌هایی که دارای قطعات بزرگتر و با تعداد کمتری هستند، میزان پیچیدگی کمتری داشته و مناسب برای سنین پایین‌تر و افراد آماتور می‌باشند. همچنین پازل‌های که دارای قطعات کوچکتر اما با تعداد بیشتر هستند مناسب برای سنین بالاتر و افراد حرفه‌ای‌تر می‌باشند.

5پازل ها از نمونه های دو تکه تا چند هزار تکه وجود دارند

 

پازل‌های تخت تنها عضو کوچکی از خانواده بزرگ پازل‌ها هستند و امروز می‌توان نمونه‌های بسیار زیاد و عجیب و غریب و جالبی از پازل را برای سلیقه‌های مختلف در بازار دید. همچنین پازل‌ها می‌توانند دو بعدی و یا سه بعدی باشند و میزان پیچیدگی و دوام مختلفی داشته باشند. حتی برخی از پازل‌ها ساخته می‌شوند که به عنوان یک اثر هنری در خانه یا محل کار برای سال‌ها باقی بمانند.

جمع بندی

انتخاب و خرید اسباب بازی های فکری و آموزشی نیاز به وقت، توجه و بررسی بیشتری دارد. هیچ گاه نمی توان همراه با کودک خود به یک فروشگاه حضوری اسباب بازی رفت و اسباب بازی فکری و آموزشی مناسب برای کودک خود را پیدا کرد. فروشگاه اسباب بازیkoodakplus.com تمامی اسباب بازی های فکری و آموزشی و همین طور انواع لگو، پازل و اسباب بازی های دخترانه و پسرانه خود را هم به صورت آنلاین و هم به صورت حضوری به فروش می‌رساند. شما والدین گرامی می‌توانید با سر زدن به سایت ما از تنوع بی‌نظیر و قیمت‌های رقابتی ما دیدن کنید و همچنین از طریق واتساپ یا تماس تلفنی از مشاوره رایگان همکاران متخصص ما بهره‌مند شوید.
راه‌های ارتباطی:

اینستاگرام: koodakplus
ایمیل: info@koodakplus.com
شماره تماس: 09177242254
تاریخ: 29/06/1401ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.