کد خبر : 172629
تاریخ انتشار : دوشنبه 20 دسامبر 2021 - 16:56

قطع سهمیه نهاده دامداری‌های سنتی‌ در کبودراهنگ

قطع سهمیه نهاده دامداری‌های سنتی‌ در کبودراهنگ

ایسنا/همدان در روزهای سختی هستیم و دولت باید روستائیان، کشاورزان و دامداران را حمایت کند تا مشکلات آنها را مجبور به مهاجرت نکند. «درخواستم به عنوان دامدار این است که از مدیر جهادکشاورزی شهرستان کبودراهنگ سوال کنید چرا باید در اواسط زمستان نهاده های دامی را قطع کنند در حالیکه دامدار هر چه آذوقه داشته مصرف کرده و اکنون

قطع سهمیه نهاده دامداری‌های سنتی‌ در کبودراهنگ

ایسنا/همدان در روزهای سختی هستیم و دولت باید روستائیان، کشاورزان و دامداران را حمایت کند تا مشکلات آنها را مجبور به مهاجرت نکند.

«درخواستم به عنوان دامدار این است که از مدیر جهادکشاورزی شهرستان کبودراهنگ سوال کنید چرا باید در اواسط زمستان نهاده های دامی را قطع کنند در حالیکه دامدار هر چه آذوقه داشته مصرف کرده و اکنون برای چند کیلو خوراک باید از کارخانه به جهادکشاورزی و آنجا به شرکت تعاونی پاسکاری شویم و اینک در این فصل از ماه برای تأمین نهاده به دست انداز بیفتم. چرا شهرستان های همسایه به دامداری هایشان نهاده می دهند اما سهمیه ما در کبودراهنگ قطع شده است؟

بالای ۸۰ درصد از مردم این شهرستان با دامداری امرار معاش می کنند، چرا مدیر جهادکشاورزی و کارشناس امور دام شهرستان در این زمینه پاسخگو نیستند؟ خواهش می کنم به داد ما دامدارها برسید که از نبود کار به شغل دامداری در روستا پرداختیم!

اکثراً دامدارها در روستا حتی سواد خواندن نوشتن ندارند، تعدادی جوان هم هستند اما در حد دبیرستان سواد دارند و حرف ما به جایی نمی رسد بنابراین بهترین کار این است که با فروش گاو و گوسفند هم خیال خود را راحت کنیم، هم درگیری ذهنی رؤسای جهادکشاورزی را کاهش دهیم تا کمتر وقتشان را صرف پیگیری نیازهای کشاورزان کنند تا شاید با پشت میزنشینی به ارتقاء شغلی بهتری برسند.» این پیام و گلایه یکی از دامداران شهرستان کبودراهنگ از نبود نهاده بود.

کشاورزی دیگری به نام «رحمان‌علی» از روستای قهورد در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: واقعاً ما را بدبخت کرده اند، مگر می شود به یک باره آذوقه دام را قطع کرد، استرس تأمین هزینه های زندگی خودمان کم بود، حالا استرس تهیه خوراک دام هم به آن اضافه شده است.

شهروندان کبودراهنگی از ایسنا درخواست کردند تا صدایشان را به گوش مدیران شهرستان برساند. این دامداران برای تهیه علوفه دام های خود همه درهای جهادکشاورزی را به روی خود بسته می بینند و به علت اینکه دامدار خُرد هستند مشکلات زیادی دارند این در حالیست که مسؤلان انتظار دارند با این همه مشکلاتی که برای کشاورزان و دامداران ایجاد کرده اند، این افراد در روستا بمانند و به حاشیه شهرها مهاجرت نکنند.

خبرنگار ایسنا برای پیگیری خواسته های دامداران شهرستان کبودراهنگ گفت‌وگویی با مدیر جهادکشاورزی کبودراهنگ انجام داد. وی مشکل نبود نهاده های دامی را کشوری دانست و اظهار کرد: واحدهای دامداری صنعتی نهاده های خود را از طریق گمرک دریافت می کنند اما دامدارهایی که به صورت سنتی مشغول به پرورش دام هستند، نهاده را سهمیه ای دریافت می کردند که چند وقتی است این نهاده توزیع نشده و بنده به عنوان مدیر جهادکشاورزی شهرستان کبودراهنگ در این امر دخیل نبوده و مقصر نیستم.

حمید اسماعیلی تصریح کرد: در شهرستان کبودراهنگ ۱۵۰ هزار دام پلاک کوبی شده داریم که به این دام ها نهاده یارانه ای تعلق می گیرد و دامدارانی که به صورت سنتی مشغول به پرورش دام هستند، سهمیه ای دریافت نمی کنند.

طبق صحبت های مدیر جهادکشاورزی شهرستان کبودراهنگ کسانی می توانند سهمیه نهاده دام دریافت کنند که متمکن هستند و دامداری صنعتی دارند و این گفته ها با شعارهای دولت مبنی بر «حمایت از قشر محروم جامعه» تناقض دارد. اگر قرار است قشر ضعیف جامعه به حال خود رها شوند و افرار متمکن از امتیازات برخوردار باشند، پس چه لزومی برای ایجاد اداره جهادکشاورزی و هزینه بیت المال است؟!

انتهای پیام

منبع:ایسنا

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : 0
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.