نشست سه جانبه اسرائیل، آمریکا و روسیه با محوریت ایران؛ اسرائیل چه‌کاره است؟

نشست سه جانبه اسرائیل، آمریکا و روسیه با محوریت ایران؛ اسرائیل چه‌کاره است؟

روزنامه فرامنطقه‌ای رای الیوم در یادداشتی به نشست سه جانبه رژیم صهیونیستی، آمریکا و روسیه درخصوص ایران و سوریه پرداخت.

 عبدالباری عطوان، نویسنده سرشناس جهان عرب و سردبیر روزنامه رای الیوم در یادداشتی که در این روزنامه منتشر شد نوشت: برای ما بسیار دشوار است که دلیل پافشاری روسیه و آمریکا برای حضور اسرائیل در هرگونه نشست مربوط به آینده سوریه و یا پرونده هسته ای ایران و تمام تحولات منطقه خاورمیانه را بفهمیم و گویی که این رژیم یک دولت بزرگ و تاثیرگذار در خاورمیانه است.

عطوان می نویسد: این را در راستای صحبت های الکساندر بن زوی، سفیر اسرائیل در مسکو می گویم؛ او گفت که اسرائیل با روسیه و آمریکا بر سر برگزاری نشست در سطح مشاوران امنیت به منظور بررسی اوضاع سوریه و ایران توافق کرده اند. صحیح است که سفیر مذکور در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفته است که زمان و مکان این نشست هنوز مشخص نشده است اما او تاکید کرد که این مساله در برنامه سفر نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه در روز جمعه آتی و دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور به شدت مطرح است.

نویسنده می گوید: آینده سوریه را نه اسرائیل و نه آمریکا مشخص نمی کند بلکه سرنوشت سوریه به دست ملت، دولت و هم پیمانان این کشور است و اگر اسرائیل و آمریکا توانایی آن را داشتند در طول ده سال گذاشته و با هزینه کردن بیش از ۲۰۰ میلیارد دلار(بیشتر آن ها از کشورهای حوزه خلیج فارس) و متحد کردن تقریبا ۷۰ کشور برای تغییر نظام سوریه شکست نمی خورد.

در این یادداشت آمده است: پذیرش چنین پیشنهاداتی از سوی مسکو که برای ایران و سوریه و تمام کشور های محور مقاومت تحریک آمیز است، عجیب است. دلیل تعجب ما دادان اهمیت بیش از حد به رژیم اشغالگر اسرائیل نیست بلکه دلیل تعجب این است که این رژیم به یک دولت مهم و تاثیرگذار در منطقه تبدیل نشده است و با چند جنگنده پیشرفته آمریکایی در طول چهل سال گذشته دولت ها و ملت های منطقه را نترسانده است و اگر روزی این جنگنده ها کشوری مثل ایران را هدف قرار دهند به قول علی شمخانی، ژنرال ایرانی دیگر فرودگاهی برای بازگشت نخواهند داشت. در پنج سال گذشته اسرائیل بیش از ۳۵۰ حمله هوایی و موشکی برای هدف قرار دادن مواضع نظامی و غیرنظامی ایران و سوریه در عمق سوریه انجام داده است اما نتواسته است که نظام را ساقط و یا حتی تضعیف کند، همچنین نتوانسته است از رسیدن موشک های نقطه زن و تکنولوژی ساخت آن ها  به حزب الله ممانعت کند و مهم تر از آن حتی نتوانسته است یک مستشار ایرانی را از خاک سوریه خارج کند.

در بخش دیگری از این یادداشت با اشاره به تهدیدات اتاق عملیات محور مقاومت آمده است: بعید نیست در روزهای آینده شاهد پاسخ به تعرض های شکست خورده اسرائیل باشیم و ما به عنوان کارشناس و ناظر بر این باوریم که این مساله باید در اولویت نشست پوتین و بنت باشد زیرا تداوم تعرض ها بیشتر از سوریه برای روسیه نتایج بدی به دنبال خواهد داشت زیرا چهره این کشور در میان بیشتر ملت های منطقه خدشه دار خواهد شد.

نویسنده می گوید که ما همانند میلیون ها شخص عرب و مسلمان دیگر نقش قاطع پوتین در شکست توطئه آمریکا برای ساقط کردن نظام سوریه را انکار نمی کنیم و اگر دخالت نظامی و سیاسی و نظامی سوریه در کنار فداکاری های مردم و ارتش سوریه نبود نتایج ترسناک و متفاوتی محقق می شد و ما اکنون امیدواریم که رئیس جمهور روسیه به مهمان اسرائیلی خود در نشست سوچی ابلاغ کند که تعرض های اسرائیل به سوریه باید متوقف شود.

نویسنده آورده است: برای هزارمین بار می گوییم اسرائیلی که از موشک های “شمشیر قدس” غزه شکست خورد و حریم هوایی این رژیم به مدت ۱۱ روز مسدود شده بود و ۶ میلیون شهروند خود را به پناهگاه فرستاد اکنون در وقت اضافه به سر می برد و ایرانی که آماده گفتگو درباره مسائل و آینده خود با دو ابرقدرت است، خود و هم پیمانان و همچنین بازوهای آن اکنون قدرت موشکی دارند که  می توانند هر گونه تجاوز رژیم صهیونیستی را پاسخ دهند و کسی که پهپاد گلوبال هاوک آمریکا را ساقط کرد و در جنگ کشتی ها پیروز شده و همچنین محاصره آمریکا علیه لبنان و سوریه را در بانیاس سوریه شکست داده است  می تواند در شرایط مناسب، بیش از این قدرت خود را نشان دهد.

عطوان در پایان تاکید کرد:هر کس که می خواهد مسائل ایران و سوریه را بررسی کند به جای اشتباه و شکست خورده نرود بلکه باید به تهران و دمشق برود. زیرا زمانه تغییر کرده است و پس از آنکه تهران اعلام کند که به مقدمات بمب هسته ای دست یافته است، بیش از این هم تغییر خواهد کرد.

منبع: ايسنا


منتشر شده

در

, ,

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *