«رقص با گرگ ها» از نظر تاریخی چقدر دقیق است؟

 

به گزارش دانلود فيلم و به نقل از برخورد دهنده کوین کاستنر به‌عنوان یکی از بزرگترین قهرمانان وسترن روز ما، با بازی جان داتون در سریال تیلور شریدان در سریال تیلور شریدان، مخاطبان تلویزیون را در سراسر کشور به وجد آورده است. البته، این ستاره وسترن در طول سال‌ها نقش بسیاری از شخصیت‌های کابوی خشن را بازی کرده است، از جمله در بازی‌های Hatfields & McCoys، Open Range و Wyatt Earp. اما یکی از پروژه های وسترن کاستنر وجود دارد که بالاتر از بقیه قرار دارد و آن حماسی رقص با گرگ ها در سال 1990 است.

 

یکی از سه فیلم وسترنی که برنده جایزه اسکار بهترین فیلم شده است (پس از سیمارون و کلینت ایستوود نابخشوده)، یکی از آن فیلم هایی است که فقط باید آن را تجربه کنید. اولین فیلم کارگردانی کاستنر که بین داکوتای جنوبی و وایومینگ گرفته شد، او را به عنوان نماد وسترن معرفی کرد. نه تنها این، بلکه اغلب به دلیل برانگیختن مجدد علاقه به وسترن در دهه 90 پس از یک طلسم خشک طولانی پس از اکران دروازه بهشت در سال 1980 نسبت داده می شود. اما علیرغم ستایش فیلم، بسیاری از آنها تعجب می کنند که حماسه سه ساعته تا چه حد از نظر تاریخی دقیق است. است.

 

«رقص با گرگ ها» درباره چیست؟

سه ساعت زمان زیادی است، و حتی اگر مدتی از دیدن «رقص با گرگ‌ها» گذشته باشد، طولانی‌تر است. این فیلم حول محور ستوان جان جی. دانبار (کاستنر در بهترین حالت خود) می‌چرخد، یک سرباز اتحادیه که پس از شجاعت در طول جنگ داخلی آمریکا، مأموریت بعدی خود را، این بار در مرزهای غربی، انتخاب می‌کند. پس از رسیدن به فورت هیز، دانبار به پاسگاه دورافتاده فورت سجویک اعطا می‌شود، هرچند (بی‌اطلاع از او) هیچ سابقه‌ای از مأموریت او وجود ندارد. با این وجود، دانبار می ماند و از پاسگاه یک قبیله محلی Pawnee دفاع می کند، در حالی که همزمان با قبیله همسایه Sioux، یعنی Stands With A Fist (مری مک دانل)، یک زن سفیدپوست که در قبیله جذب شده بود، دوست می شود.

 

در نهایت، دانبار (که پس از اینکه سیوها متوجه رابطه‌اش با گرگ تنها «دو جوراب» شدند، نامش را به «رقص با گرگ‌ها» تغییر دادند) پس از ایجاد یک رابطه عاشقانه، با Stands With A Fist ازدواج کرد. متأسفانه، دانبار به زودی توسط ارتش ایالات متحده دستگیر می شود، اگرچه قبیله جدیدش که از او استقبال می کنند، آزاد شده است. با فرار به کوه ها، Dance with Wolves با قهرمان عنوان ما به پایان می رسد و Stands With A Fist از قبیله Sioux جدا می شود و مسیر خود را در جای دیگری ایجاد می کند.

 

جان دانبار “رقص با گرگ ها” در زندگی واقعی چه کسی بود؟

باور کنید یا نه، یک جان دانبار واقعی بود که در جریان وقایع Dance with Wolves زندگی می کرد. با توجه به شماره 1991 روز، یک روزنامه مستقر در کانکتیکات، مردی به نام جان براون دانبار در طول جنگ داخلی آمریکا زندگی کرده و در آن خدمت کرده است. علاوه بر این، دانبار، که از پدر و مادری مبلغ مسیحی به دنیا آمد، در واقع در میان قبایل بومی آمریکا، به ویژه Pawnee (دشمنان قسم خورده دانبار خیالی در فیلم) بزرگ شد. در واقع، پدر دانبار (یک وزیر پروتستان نیز به نام جان دانبار) در نهایت پس از اینکه مردم Pawnee برای تغییر دین بسیار دشوار بودند، مأموریت خود را رها کرد.

پس از دوران جنگ، دانبار جوان تر از تربیت خود در میان پاونی ها برای تدریس زبان های قبیله ای در کالج Washburn در توپکا، کانزاس استفاده کرد. یادداشت‌های او در مورد فرهنگ و فولکلور قبیله در کتاب «داستان‌های قهرمان پاونی و داستان‌های عامیانه» جورج برد گرینل، یکی از مفصل‌ترین گزارش‌های تاریخ پاونی مؤثر بود. هنگامی که از مایکل بلیک فیلمنامه نویس در مورد زندگی واقعی دانبار پرسیده شد، فاش کرد که پس از یافتن نام خانوادگی در فهرست سربازان جنگ داخلی، از این نام استفاده کرده است، بدون اینکه تشخیص دهد که جان دانبار واقعی وجود داشته است (بدون ذکر دو نفر) که در آن زمان زندگی کرده است. دوره زمانی.

 

بلیک به The Day گفت: «[جان دانبار کاستنر] قطعاً یک اثر تخیلی است، اما به طور کلی، اتفاقاتی که در Dance With Wolves رخ داد، همه رویدادهای قابل قبولی هستند. بعلاوه، بلیک از کتاب ویلیام نای با عنوان مهاجمان سرخپوستان دشت به عنوان مبنایی برای درک خود از فرهنگ بومیان آمریکا استفاده کرد و اتفاقاً تحقیقات خود جان دانبار بزرگ در تحقیقات نای بسیار مؤثر بود. البته طعنه آمیز این است که بسیاری، مانند جودیت بوتر، مربی دانشگاه نبراسکا، Pawnee را قربانی سیوکس می دانند و نه برعکس آنطور که فیلم می خواهید.

 

شخصیت مری مک‌دانل در «رقص با گرگ‌ها» بر اساس زندگی واقعی ساخته شده است.

اما دانبار تنها شخصیت تاریخی نیست که در رقص با گرگ‌ها، عمدا یا غیرعمد تنیده شده است. Mary McDonnell’s Stands With A Fist نیز بر اساس یک شخصیت تاریخی واقعی است، اگرچه برخلاف دانبار، آنها در واقع نام مشترکی ندارند. این ایده که یک زن سفیدپوست پس از سلاخی مردم خود توسط یک قبیله بومی به فرزندی پذیرفته می شود، ممکن است برای برخی مضحک به نظر برسد، اما در واقع یک سابقه تاریخی برای آن وجود دارد. در واقع، این سناریو یک بار پیش از این اتفاق افتاده بود، در دهه 1800 با زنی به نام سینتیا آن پارکر.

طبق گزارش کمیسیون بایگانی و کتابخانه ایالت تگزاس، پارکر از یورش کومانچی ها به خانه اش در فورت پارکر در کنار برادر کوچکترش جان سالم به در برد، هرچند والدین آنها کشته شدند. پارکر در تنها 9 سالگی به عضویت قبیله درآمد و بیش از دو دهه در میان کومانچ ها زندگی کرد و در نهایت با رئیس پتا نوکونا ازدواج کرد که با او صاحب سه فرزند شد، از جمله کوانا پارکر، آخرین رئیس آزاد کومانچی.

 

در نهایت، پارکر توسط تکزاس رنجرز (به همراه دخترش) در جریان کشتار رودخانه Pease دستگیر شد و به خانواده بیولوژیکی باقی مانده خود بازگشت. برخلاف Stands With A Fist، پارکر هرگز نتوانست به ریشه های انگلیسی-آمریکایی خود بازگردد، در عوض خود را به عنوان کومانچ برای بقیه روزهایش معرفی کرد. سخت است که نبینیم مایکل بلیک، فیلمنامه‌نویس، چگونه داستان سینتیا آن پارکر را با گرگ‌ها می‌رقصد و حماسه وسترن خود را بر اساس تاریخ واقعی قرار داده است.

 

“رقص با گرگ ها” کوین کاستنر خود را با واقعیت های تاریخی و فرهنگی آغشته می کند.

فراتر از این حقیقت که Dance With Wolves ماهیت ساختگی دارد، بسیاری از عناصر شاهکار کوین کاستنر بر اساس واقعیت است. برای مثال، اگرچه فیلم در داکوتای جنوبی و وایومینگ فیلمبرداری شد، اما در آن زمان پایگاه‌های اتحادیه در مرز کانزاس-کلورادو وجود داشت. بدون شک، فورت هیز و فورت سدویک که در «رقص با گرگ‌ها» می‌بینیم، هنوز نسخه‌های تخیلی هستند، اما بر اساس تاریخ واقعی آن منطقه هستند. در حالی که هیچکدام دیگر در حال فعالیت نیستند، اولی اکنون به عنوان یک پارک تاریخی است در حالی که دومی در دهه 1870 تخریب شد.

 

علاوه بر این، اگرچه ممکن است تضاد بین Pawnee و Sioux کمی نادرست ارائه شود، اما لباس اینطور نیست. به گفته کتی اسمیت، که بیشتر دوران حرفه‌ای خود را صرف بازسازی مصنوعات بومی آمریکا کرد، «رقص با گرگ‌ها» استانداردی را تعیین کرد که تکرار آن دشوار است. او به اینترتینمنت ویکلی گفت: «فکر نمی‌کنم تا به حال فیلمی درباره هندی‌ها ساخته شده باشد که از نظر لباس‌ها یا وسایل به درستی ساخته شده باشد. پوشیدن لباس همه این جنگجویان و قرار دادن آنها در مقابل خود سوار بر اسب برای شکار گاومیش مانند بازگشت به گذشته بود. و این به دوریس لیدر چارج (که نقش پرتی شیلد را در فیلم بازی می‌کرد)، زن لاکوتا که فیلمنامه مایکل بلیک را به زبان لاکوتا ترجمه کرد، نمی‌پردازد. بخش اعظم فیلم به زبان لاکوتا و پاونی در بالای انگلیسی آمریکایی صحبت می‌شود و Dance With Wolves را دقیق‌تر از بقیه می‌کند.

 

مایکل اسمیت (سیوکس) مدیر جشنواره فیلم سرخپوستان آمریکایی در فیلم ساختن سرخپوست مرد سفید به کارگردانی آنجلا آلیس توضیح داد: «در جامعه بومی، به ویژه در میان قبایل، احساس خوبی درباره فیلم وجود دارد. من فکر می‌کنم رسیدن به این رتبه بسیار سخت خواهد بود.» البته، همه چنین احساسی ندارند، و برخی در جامعه بومی آمریکا از دیدگاه کوین کاستنر قدردانی نکردند. راسل مینز، فعال Oglala Lakota در سال 2009 خاطرنشان کرد: “لاکوتا زبانی با جنسیت مردانه و زبانی با جنسیت زن دارد.” بچه های لاکوتا، ما داشتیم می خندیدیم.”

 

کوین کاستنر در ژانر وسترن پیشرفت کرده است

از زمان Dance With Wolves، کوین کاستنر در ژانر وسترن به پیشرفت خود ادامه داده است. پس از مجموعه ای از ویژگی ها در دهه 90 و اوایل دهه 2000، کاستنر در طول دهه 2010 وارد تلویزیون شد و هم شخصیت های تاریخی و هم شخصیت های داستانی را به طور یکسان در محیط های غربی بازی کرد. با فیلم بلند چند قسمتی خودش، Horizon، که در راه است، به نظر می رسد که فیلمساز همچنان علاقه مند به گفتن این داستان های پس از جنگ داخلی است که گستره وسیع فرهنگ آمریکایی را تشکیل می دهند.

 

دلیلی وجود دارد که وسترن به طور کامل از بین نرفته است، و اینکه چرا یک بار دیگر در حال رشد است. مطمئناً، می‌توانیم از تیلور شریدان به خاطر آن تشکر کنیم، اما پس از آن باید از کاستنر نیز تشکر کنیم، کسی که به زنده نگه داشتن آن برای چندین دهه کمک کرده است. با توجه به بسیاری از داستان های جدید وسترن و نئو وسترن که این روزها گفته می شود، همیشه این امید وجود دارد که کاستنر بتواند دوباره ما را شگفت زده کند، درست مانند آنچه در سال 1990 انجام داد. حتی با پایان یافتن دوران حضور او در یلوستون، این امکان وجود دارد که دوره بعدی او باشد. تصویر حماسه ای خواهد بود که می تواند با فیلم Dance with Wolves رقابت کند. 


منتشر شده

در

,

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *