کنگره نکوداشت آیت الله حسینی شاهرودی برگزار می شود

کنگره نکوداشت آیت الله حسینی شاهرودی برگزار می شود

ایسنا/قم دبیر اجرایی کنگره آیت‌الله‌ شاهرودی گفت: کنگره بزرگداشت آیت‌الله سید محمود حسینی شاهرودی تیرماه۱۴۰۰در قم برگزار می‌شود و همچنین اردیبهشت‌ماه پیش کنگره‌ای در شاهرود برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام عباس نصیری فرد ظهر امروز در نشست خبری کنگره نکوداشت آیت‌الله‌ حاج سید محمد حسینی شاهرودی که در سالن جلسات انجمن علمی حوزه برگزار شد، اظهار داشت: آیت‌الله‌ سید محمود شاهرودی مرجع تقلید جامع و ازنظر علمی بسیار دقیق بودند.

آیت‌الله شاهرودی برای نخستین بار بعثه حج را راه‌اندازی و پیاده‌روی اربعین را احیا کرد

وی ویژگی‌های علمی آیت‌الله شاهرودی را موردتوجه قرارداد و افزود: این مرجع بزرگ جهان تشیع ذوابعاد بودند و این موضوع معروف است که مرجع تقلید اولین‌ها بودند، بعثه حج را اولین بار راه‌اندازی و پیاده‌روی مردمی مراسم اربعین را احیا کرد، احداث مسکن برای طلاب و بیمه درمانی ازجمله خدمات این مرجع تقلید بود و باید ازنظر فعالیت و شخصیتی به طلاب، دانشجویان و جامعه شناسانده شود.

دبیر اجرایی کنگره آیت‌الله شاهرودی بیان کرد: بخش علمی و تبلیغی و ترویجی این مرجع تقلید از فعالیت‌های ما است، کمیته علمی زیر نظر این کنگره مشغول فعالیت است که آیت‌الله نظری شاهرودی دبیر آن است،  ۱۰ تیم تحقیقاتی فعالیت‌های علمی آیت‌الله شاهرودی را پیگیری می‌کنند.

نصیری فرد ادامه داد: درزمینهٔ تولیدات علمی تلاش می‌شود آثار اصولی آیت‌الله شاهرودی در سه عنوان و ۱۷جلد تحقیق و بررسی می‌شود و همچنین آثار فقهی و استدلالی ۴ عنوان و ۸ جلد در حال تدوین است و آثار فقهی فتوایی سه عنوان در پنج جلد است.

وی گفت: از آیت‌الله شاهرودی زندگی‌نامه‌ای نداشتیم و زندگی نامه جامعی با  ۶۰۰ صفحه در حال تدوین است ک همه مستندات خطی شامل اجازات شرعی و اجتهادی و توصیه‌نامه‌های ایشان در حال جمع‌آوری و به‌عنوان کتاب چاپ می‌شود.

کتاب سیره عملی و اخلاقی آیت‌الله شاهرودی ویژه طلاب و دانشجویان چاپ می‌شود

دبیر اجرایی کنگره آیت‌الله شاهرودی بیان کرد: کتاب سیره عملی و اخلاقی آیت‌الله‌العظمی شاهرودی ویژه طلاب و دانشجویان در حال چاپ است و همچنین کتاب دیگری در قالب مقالات و مصاحبه‌ها چاپ می‌شود.

نصیری فرد عنوان کرد: کتاب رمانی درباره آیت‌الله حسینی شاهرودی توسط یکی از رمان نویسان برتر کشور در حال تدوین است، با مرکز کامپیوتر اسلامی نور در حال هماهنگی هستیم که همه تولیدات علمی به چاپ دیجیتال تبدیل شود همچنین از این مجموعه در روز همایش رونمایی می‌شود.

وی بابیان اینکه مستند حدیث سرو درباره این مرجع تولیدشده که با شاگردان و خاندان بیت ایشان ضبط‌شده است، گفت: این مستند پیش از کنگره پخش می‌شود، همچنین زندگی‌نامه آیت‌الله شاهرودی توسط اداره کل صداوسیمای سمنان به کتاب صوتی تبدیل شد.

دبیر اجرایی کنگره آیت‌الله‌ شاهرودی ادامه داد: انتشار فضائل اخلاقی و سیره عملی آیت‌الله شاهرودی به‌صورت داستانک در شبکه‌های اجتماعی پخش می‌شود.

نصیری فرد تصریح کرد: کنگره بزرگداشت آیت‌الله‌العظمی سید محمود حسینی شاهرودی تیرماه۱۴۰۰در قم برگزار می‌شود و همچنین اردیبهشت‌ماه پیش کنگره‌ای در شاهرود برگزار می‌شود.

وی گفت: آیت‌الله‌العظمی شاهرودی دوره مقدمات و سطح را در حوزه مشهد گذراندند و به همین دلیل نشست علمی در شهر مشهد برگزار می‌شود، همچنین آیت‌الله شاهرودی قریب ۷۰سال در نجف زندگی کردند و این مدتی که نجف بودند دیگر به ایران نیامدند و معرفی ایشان بدون نجف ممکن نیست بر این اساس نشست علمی با محوریت علما در نجف برگزار می‌شود.

دبیر اجرایی کنگره آیت‌الله شاهرودی افزود: به کمک جامعه المصطفی فراخوان علمی ارائه شد و قراراست نشست‌های فرهنگی درباره شخصیت علمی این مرجع بزرگ در کشورهای اسلامی برگزار شود، آیت‌الله سید محمود حسینی  شاهرودی  در کشورهای اسلامی مقلدان زیادی داشتند و علاقه‌مندان ایشان در کشورهای دیگر حضورداشته‌اند و تلاش می‌شود کنگره‌ای درخورشان آیت‌الله شاهرودی برگزار شود.

نقش آیت‌الله‌ شاهرودی در نهضت امام راحل قابل‌توجه است

نصیری فرد به نقش آیت‌الله‌العظمی سید محمود شاهرودی در نهضت امام راحل اشاره کرد و بیان کرد: ایشان از مراجعی بودند که از نهضت امام خمینی(ره) حمایت کرد و هنگام دستگیری امام توسط ساواک به شاه نامه زد و تأکید کرد امام راحل آزاد شود؛ امام خمینی(ره) بیان کرد این نامه بسیار مهم بود و آیت‌الله شاهرودی در آزادی من نقش مهمی دارند، مقام معظم رهبری فرمودند اولین مرجع من آیت‌الله شاهرودی بود و در دوره جوانی از ایشان تقلید می‌کردم.

وی با اشاره به برنامه‌های کنگره آیت‌الله‌العظمی شاهرودی عنوان کرد: روز کنگره از پیام مراجع معظم بهره مند می‌شویم و با توجه به شرایط کرونا کنگره به‌صورت محدود برگزار می‌شود و کتاب‌های این مرجع بزرگ روز کنگره رونمایی می‌شود.

دبیر اجرایی کنگره آیت‌الله شاهرودی گفت: امام راحل به آیت‌الله سید علی شاهرودی فرزند آیت‌الله‌العظمی سید محمود شاهرودی می‌گوید پدر شما صدسال زهد و قداست زندگی کرد و شما راه ایشان را ادامه دهید، مقام معظم رهبری فرمودند آیت‌الله‌العظمی شاهرودی مرجع پاکی هستند.

نصیری بزرگداشت مقام علمی مراجع تقلید را موردتوجه قرارداد و گفت: حوزه علمیه تلاش می‌کند کنگره مراجع را برگزار کند که از آیت‌الله اعرافی تشکرمی کنم، باید به سمت فعالیت‌های ماندگار علمی برویم.

وی خاطرنشان کرد: اسماعیل حاج علیان از رمان نویسان برتر کشور در سال ۹۳است و همچنین برنده لوح زرین قلمی است که اقدام به نگارش رمان درباره آیت‌الله شاهرودی کرده است.

انتهای پیام

منبع:ایسنا


منتشر شده

در

توسط

برچسب‌ها:

دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *